Jiní o nás        Co, kdo, kde a kdy o nás napsal či řekl


DOMŮ

 

 

Stejně jako v Praze, i v Mladé Boleslavi si Duo Svitky získalo diváky zvukovou a hudební neotřelostí - kombinací elektrické kytary a klarinetu s brilantními texty, nabitými inteligentním humorem.

 

Pavel Šubrt, Oficiální stránky Mladé Boleslavi

Zdroj: http://www.mb-net.cz/?page=cz,20016.koncertni-cyklus-na-scesti-zahajila-isara-a-jeji-host-duo-svitky

Datum vydání: 29.9.2013

 

 

SVITKY, zástupce stověžaté matičky, nezklamaly. V civilu důstojně vyhlížející pánové středního až vyššího středního věku (nedávno jsem byl už taky takhle označen…) jsou skvělí. Solidně se tvářící Jirka Kyncl (kytara, zpěv), mně dobře známý též z působení v Panelákových fotrech, svým často zdánlivě nenápadným, leč místy břitkým, místy melancholickým, drsným i jemným a taky suchým tzv. britským, ale vždy inteligentním humorem, září zdá se mi víc a více. Zbavil se kdysi místy dost patrné křečovitosti a je tak trochu nad věcí, i když v tom co na jevišti předvádí vězí až po krk. Už pan Werich říkal, že když někoho něco dobrého napadne, je to napadnutý. Najmě fór. A Jirka Kyncl to je vesměs napadnutá chytrá sranda. A taky „umí česky“. Skladba Kurmánské svitky jsou perla humoru s nadhledem. Jiný klasik, pan Plachta ve filmu Cesta do študákovy duše, by pravil: „Vidíte Voříšku. Tohle je veliká krása.“ Kontrast  „ukecané role“ Jirky Kyncla s precizní hrou na klárinet jinak mlčícího Jirky Svítka a s jeho důstojnou vyzáží tzv. vážného umělce z nich tvoří skvělou dvojici komiků. Já i celý sál, obdobně jako umělci na pódiu, jsme se nenuceně a královsky bavili. Vynikající.

Balík, Zpráva o X. finále Notování
Zdroj: http://musicopen.cz/index.php/koncerty/3024-zprava-o-x-finale-notovani-pod-vysehradem
Datum vydání: 20.6.2013

 

 

 

Jako čtvrté vystoupilo duo Svitky ve složení Jiří Kyncl a Jiří Svítek. Písně s texty z dílny Jirky Kyncla patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy slyšel. Miluji slovní humor, nezvyklé obraty a nápady. V éře dvojmyslných šašků, zvaných baviči, je tvorba Jirky Kyncla živou vodou. Rýmy jako „hoří jako Honza Hus, Bělorus, hnus a trus“ ve spojení s kontextem písně Exitus vyvolaly smích na otevřené scéně, včetně závěrečného „Exit the Train“. Typická kynclovská mystifikace, známá z Fotrů, v písni o původu nálezu biblických svitků, včetně závěrečné parodie na klezmer v podání vynikajícího klarinetisty Jirky Svítka, to byl další bonbónek. Jen škoda, že se při soutěži nepřidává.

Tomáš Pohl, Notování po letech
Zdroj: http://www.folktime.cz/notovani-reportaze/7683-notovani-po-letech.html
Datum vydání: 13.6.2013

 

 

Sedm konšelů má dobré prostory i příjemnou akustiku. A tak se opět propojuje kreslený humor a muzika. Tentokrát to byly Svitky, které tu prezentovaly comedyfolk. Na připomínku: Co, že mají společného s nalezenými svitky u Mrtvého moře, reagovalo duo velice živě. Když vtipné texty při kytáru podtrhuje ještě štěbenec (pro mladší: klarinet) je vytvořena atmosféra radosti. Je to spiknutí proti blbé náladě, ke které jinak letos přispívá i počasí. Na vernisáži (9.dubna) bylo slunečno. Málokdy si při „kulturní vložce“ nějaké výstavy publikum vytleská přídavek. Tady ano. Díky slovenskému výtvarnu a české muzice už SEDM KONŠELŮ a 393. SALON KOBRA nastalo jaro v duších vděčného publika. Slovensko – český klub a Slovenský institut, kteří podporují slovenskou kulturu v Praze, mohou být spokojeni. A my zase s nimi.

Kobra
Zdroj: http://musicopen.cz/index.php/component/content/article/13-melanz/2903-navrat-slovenskeho-kresleneho-humoru
Datum vydání: 174.2013

 

 

 

Na třetí pozici v prvním semifinále startovali dva muži. Mladší z nich, klarinetista Jiří Svítek, před několika lety jen šťastnou náhodou unikl členství ve skupině Panelákoví fotři. Aby se mu za to kapelník Panelfotrů, kytarista Jiří Kyncl pomstil, založil s ním duo Svitky. Kyncl se v něm dle vlastních slov realizuje jako nejstarší žijící mladý začínající písničkář, zatím co Svítek střeží, aby muzika měla patřičný zvuk a řád. Hrají spolu již sedmý rok a zdá se, že je to čím dál tím víc baví a jde jim to k duhu. Jinak by nedokázali vytvořit takové písničkové šprýmy, jako je např. Mozarta, nebo Růžového punkera a my bychom se při jejich vystoupení tak skvěle nebavili! Dobře, že tu Svitky jsou… Nezvítězili sice, ale i druhé místo je krásné… Když vezmeme v potaz tvrzení pana Werich, že šašek je zvyklý na to, že bývá za odměnu nakopnut, pak je přímo bombastické!

 

Karel Cimbura Vidímský (reportáž z Notování)
Zdroj: www.notovani.cz
Datum vydání: 11.3.2013

 

 

 

 

Posledním startujícím měla být skupina 9. patro. A nebyla. Z důvodu onemocnění zpěvačky si, po dohodě s Radou Notování, kapela vyměnila startovní termín s duem Svitky, které mělo původně startovat 7. února v šestém základním kole. Duo Svitky tvoří dva kapelníci: devítipatrový Jirka Svítek a panelfotří Jirka Kyncl. Hrají Kynclovy písničky, které se nevejdou do repertoáru jeho domovských Panelákových fotrů. Nevejdou se, protože jejich hudební pojetí i suchý, takřka anglický humor jsou velmi odlišné od kompozic, které Kyncl vytvořil s a pro Panelfotry. A tak si je Jirka Kyncl, zdánlivě netečně až flegmaticky prozpěvuje sám, doprovázen jen svojí rázovitou elektrickou kytarou a mistrovským klarinetem Jirky Svítka, a ždímá při tom z očí diváků žejdlíky slzí smíchu.

 

Karel Cimbura Vidímský (reportáž z Notování)
Zdroj: www.notovani.cz
Datum vydání: 8.1.2013

 

 

 

 

Svitky jsou duem postaveným na instrumentálně vynikajícím klarinetistovi Jirkovi Svítkovi (snad nejzdatnějším instrumentalistovi celé soutěže, a to včetně kapel), a Jirkovi Kynclovi, jehož přínos je především autorský. Vtipné, chytré a úsměvně vypointované texty dobře pobaví.

 

Belmondo (reportáž „Písničkáři o krtka“ )
Zdroj: http://www.folktime.cz/reportaze/6781-pisnickari-o-krtka.html


Datum vydání: 12.7.2011

 

 

 

 

Svitky - Po krátké přípravě se divákům i mně představilo zajímavé duo věkově rozdílných hudebníků. Jednoho znám již několik let, je to Jirka Kyncl z kapely Panelákoví fotři a tak mi bylo jasné, že to dnes bude i skvělá zábava dá se říci i švanda. Druhého hudebníka jsem ještě neznal, byl to také Jirka ale Svítek. Tato malá hudební sestava se jmenovala Svitky. Hráli skvěle a písničky s texty Jirky Kyncla byly inteligentní veselé, trochu lechtivé, ale především měli srozumitelnou duši. Celkově na mne toto duo zapůsobila velmi dobře ...

 

Olaf Deutsch
Zdroj: http://www.fotobankadeutsch.cz/index.php?option=com_gallery2&Itemid=31&g2_itemId=49034&g2_page=1
Datum vydání: 9.11.2010

 

 

 

Svitky – nabídly osobitý jemný humor, jemný, i když rapovali. Taky můj tajný tip.

 

Miloš Keller (reportáž „Zahrada ušima MK )
Zdroj: www.folktime.cz
Datum vydání: 22.7.2010

 

 

 

 

Jediný zástupce humoru, a to včetně kapel, Svitky staví na textech a výborných doprovodech Jirky Svítka. Jejich neagresivní, nenásilný humor se do každého ucha ovšem nevetře. Vydařené vystoupení.

 

Belmondo (reportáž „Písničkáři o krtka“ )
Zdroj: www.folktime.cz
Datum vydání: 21.7.2010

 

 

 

Vzácným kořením je humor. Převážně v jeho suché, takříkajíc anglické podobě se jím prezentovalo pražské duo Svitky (Jiří Kyncl a Jiří Svítek) a zaslouženě postoupilo do Náměště. Nebudou tam vystupovat poprvé a ne pouze v této formaci! Autor písní, multiinstrumentalista a zpěvák Svitků Jirka Kyncl je kapelníkem Panelákových fotrů, se kterými ho Zahrada viděla již nejednou, a baskytaristou skupiny 9. patro, která letos pojede na Zahradu poprvé, jako mimosoutěžní host. Kapelníkem 9. patra je klarinetista Jirka Svítek, autor většiny repertoáru kapely…

Cimbura (reportáž „Deníčkový zápis o Zahradě písničkářů 2010?" )
Zdroj: www.folktime.cz
Datum vydání: 8.6.2010

 

 

 

... Když dozněly Mlýny, zaslouženě finálová písnička Szmyrum a chechuum, přišlo opět duo a opět přišel zážitek, kolik dva muzikanti dokáží vyprodukovat muziky! Hrály totiž Svitky – a to je kytarista, textař a zpěvák Jirka Kyncl společně s Jirkou Svítkem, který kouzlí na klarinet. Aby se představili, začali hned první písničkou s názvem Inženýři Jiří, protože oba jsou Jirkové a oba inženýři, pokračovali písní Rok o mužském pohledu na hezčí část lidstva, stačilo jim jen 16 slov k otextování blues Už spíš a skončili „etnickou“ písní Jolana, při níž Jirka Kyncl předvedl i sólo na okarínu. Názvy písní uvádím vlastně jen proto, abych dodal, že během tohoto vystoupení se publikum mělo proč pochechtávat a v závěru aplaudovat..

Jan Dobiáš (reportáž "První semifinále“ z Notování)
Zdroj: www.notovani.cz
Datum vydání: 10.3.2010

 

 

 

A večer šel do finále. Nevelké podium bylo plné muziky a zpěvu díky duu Svitky – Jirkovi Kynclovi, jeho kytaře a Jirkovi Svítkovi s klarinetem. Publikum neskutečně živě reagovalo na každou písničku, smálo se, tleskalo, hvízdalo – jedním slovem bylo to potěšení. Jak se obvykle říkává nebo píše – ale tentokrát to byla čistá pravda – kdo přišel, nelitoval. Byla to ohromná zábava.

Jan Dobiáš (reportáž "Pátý Kocour“ z Notování)
Zdroj: www.notovani.cz
Datum vydání: 8.1.2010

 

 

 

...Druhým hostem Epycentra bylo duo Svitky - velmi frekventovaní pražští muzikanti, kytarista a zpěvák Jiří Kyncl (Panelákoví fotři, Osada Zlaté Oči, Deváté patro atd.) a klarinetista Jiří Svítek (Le Kapr, Osada Zlaté Oči, Deváté patro, Jamajz atd.). V duu Svitky spolu hrají Kynclovy písničky, které se svým obsahem a formou nehodí do repertoáru Panelákových fotrů. Textový humor písniček Svitků cítím jako o něco „sušší“, či chcete-li „angličtější“, písničky nejsou instrumentálně tolik pestré, ale jejich melodie a vyhrávky Svítkova klarinetu jedinečně vypichují, dokreslují a pointují humor textů. Srovnávání, resp. ztotožňování písniček Svitků a Panelfotrů považuji za stejný nesmysl jako ztotožnění hodinek a holínek z důvodu natahovatelnosti obojího… Neviděl jsem Svitky zdaleka poprvé a musím říci, že jsem ještě nezažil publikum, které by je přijalo tak vřele, jako zdejší skvělí diváci! Zamýšlím se, byla-li příčinou úspěchu mimořádná forma, ve které oba Jirkové hráli, nebo zda tato forma byla důsledkem pohody, kterou diváci vytvářeli. Nejspíš je ale obojí provázáno v jedno onou kouzelnou sounáležitostí všech, o které hovořím ve druhém odstavci. Každopádně to bylo jedno z nejlepších, ne-li nejlepší, vystoupení Svitků, u kterého jsem byl, další zážitek k dlouhému vzpomínání...

Cimbura (reportáž "Znáte kytarovou strunu Třicítku?" z koncertu, který pořádala Epy de Mye v Týně nad Vltavou 28.2.2009)
Zdroj: www.folktime.cz
Datum vydání: 12.3.2009

 

 

 

Z těch, kteří na Krtka nedosáhli, se mi líbilo Duo Svitky pro životní nadhled a neotřelý humor, se kterým přijímají realitu středního věku (např. píseň 600 měsíců: „Naslouchadlo, div mi ucho neupadlo, inhalátor, vibrátor a stimulátor, dialýza ledviny i játra vylízá“) a pro odhodlání stále držet krok s dobou (Rep – na R, který v repetici Kyncl řepuje)…

Džexna (reportáž "Soutěž o Krtky: Objevy a (ne)objevy" ze soutěže o krtečky na festivalu Zahrada 2008 )
Zdroj: www.folktime.cz
Datum vydání: 28.7.2008

 

 

 

 

Formace předvedla úlety v textech a směs dobrého swingu a klezmeru v hudebním doprovodu (klarinet) …

 

Milan Tesař (Radio Proglas)
Zdroj: časopis Folk&Country
Datum vydání: 7-8/2008

 

 

 

 

Duo Svitky jsem ke své ostudě slyšel poprvé. Písně Jirky Kyncla doprovázené klarinetem Jiřího Svítka by rozchechtaly i mrtvého. Jiřího Kyncla bych označil jako zpěváka naivistu a tak trošku jsem si vzpomněl na Jana Voďňanského. Některé písně mají svůj původ v panelákové době a psychice, ostatně jako část repertoáru Panelákoví fotři, jednoho z nejpodivnějších fenoménů českého folku, v němž Jiří Kyncl rovněž hraje jednu z hlavních rolí.

Tomáš Pohl  (článek "Priklusala první Kobylka" aneb "reportáž z 1. ročníku festivalu Kobylka v čajovně Romantinka")
Zdroj: www.folktime.cz
Datum vydání: 13.5.2008

 

 

 

O humorný nadhled středního věku se opírá duo Svitky (Jiří Svítek a Jiří Kyncl). Své žerty staví na slovních hříčkách a dvojsmyslech. V aranžích mne zaujal Svítkův brilantně zahraný a nápaditý klarinet. 

Portýr, Lukáš "Vořech" Pokorný (další reportáž ze základního kola Porty na webu e-Portýra, duo Svitky hrálo 10.3.2008)
Zdroj:  http://portyr.porta-festival.cz/reportae/17-reportaze/94-praske-finale-porty

Zveřejněno: Středa, 07 Květen 2008

 

 

 

Svitky - Jirka Kyncl a Jirka Svitek, ještě jsem je nikdy neslyšel a byl jsem velmi příjemně překvapen, klarinet nádherně zapadá do písní, hezké vyhrávky, zpěv jistý, civilní, uvěřitelný, texty vtipné a chytré, tímto vystoupením jsem zařadil Panefotra Jirku Kyncla mezi muzikanty schopné hrát písně i hudebně seriózně.

 

Z blogu Honzy Komína z kapely Načas – „Postřehy z předkol Porty v Praze“, kde duo Svitky hrálo 10.3.2008
Zdroj: http://malejhonza.blog.cz/0803/postrehy-z-predkol-porty-v-praze
Zveřejněno
: 12.3.2008

 

 

"...Kynclův osobitý hudební styl bych si dovolil nazvat obdivuhodně úsporným. Skladatel Kyncl neskládá melodie, které by neuzpíval. Jako textař zbytečně neplýtvá slovy. Jeho vyjadřování je stručné a suše humorné, což umožňuje prohřát úsměvem i vážné téma (např. Šest set měsíců) a nesvádí přitom k estrádní láci. Sólíčka většinou patří Svítkovu klarinetu. S tímto muzikantským zázemím a vybavením se Svitky pouštějí do témat jak neotřelých (např. Valčík o problematice parních válců), tak zdánlivě již vytěžených (za největší odvaz v tomto směru považuji Sídliště, kdy po Slávkovi Janouškovi a jeho písni Náš dům úspěšně zpracovávají stejné téma)."

 

Cimbura (reportáž "Nová radost Martina Rouse" z koncertu v Klubu Kocour, kde duo Svitky vystoupilo jako host 30.10.2007)
Zdroj: www.folktime.cz
Datum vydání: 15.11.2007

 

 

 

Posledním číslem před přestávkou bylo duo Svitky ....... čím déle jsem je poslouchala, tím víc mě bavili. Opravdu byli vtipní. Dva inženýři (jménem Jiří) mají například píseň, která se jmenuje Milostná, a dělali mi s ní takové chutě! Nebo jsme se dozvěděli, že Eskymáci se vážně líbat nebudou, neboť je to nechutné a tak různě.

Blogerka "Ladule", článek "Velmi přínosný večírek!" o karlínském Open Micu 3.4.2007
Zdroj:  www.ladule.bloguje.cz
Datum vydání: 4. 4. 2007

 

 

 

Chvála bohu, že ses rozhoupal, těch písniček bylo škoda, aby zahálely v šuplíku, ….!
Zdrawec! jÁ

Z e-mailové odpovědi Kynclovi na pozvánku na premiéru Pod Vesuvem 
Zdroj: Karel Cimbura Vidimský
Datum odeslání: 29.3.2007

 

 

…… Překvapivě odlišná od panelfotrovské, přemýšlivá a suchým humorem jiskřící, je i takřka neznámá písničkářská tvorba kapelníka P. F. Jiřího Kyncla. Znalci si určitě povšimnou Jirkova nástroje. Je to elektroakustická kytara zn. Jolana, nástroj dnes již na scéně nevídaný a údajně dost těžce zvladatelný. Nicméně měl Kyncl po celé vystoupení nad kytarou vrch. Překvapením oproti původní dramaturgii bylo Kynclovo pozvání Jiřího Svítka (klárinetista Vidlákovy kapely Šuplík, kterého se před časem nepovedlo vlákat do Panelákových fotrů), aby, co duo Svitky (SVÍTek a KYncl), předvedli něco prvotního péefkového repertoáru ... ….

Cimbura (K předpremiéře 6. prosince 2006 v pražském hudebním obýváku známém pod jménem Rybanaruby, kde duo Svitky vystoupilo jako host. Článek: "Fotři žijí již 25 let s iniciálami P. F.")
Zdroj: http://www.ifolk.cz/
Datum vydání: 31.prosince 2006

 


DOMŮ:  WWW.SVITKY.WZ.CZ